Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz – co to tak naprawdę znaczy?

Posted by on 20 września 2016 | 0 comments

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz – co to tak naprawdę znaczy?

Nieskomplikowana forma mebli, prostota dodatków i ograniczenie domowych sprzętów do niezbędnego minimum – to najważniejsze wyznaczniki stylu minimalistycznego.  Pomieszczenia uradzone w tej stylistyce wyróżniają się ponadto funkcjonalnością i przejrzystością, dlatego jeśli chcesz aby w twoim domu zapanował elegancki porządek i spokój, styl minimalistyczny będzie znakomitym rozwiązaniem.

Styl minimalistyczny jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Obok stylu skandynawskiego, czy rustykalnego, możemy go najczęściej oglądać w polskich mieszkaniach. Co więcej minimalistyczne trendy przenikają również do innych stylów – przykładowo szwedzka odmiana stylu skandynawskiego to nic innego, jak surowy minimalizm w cieplejszej kolorystyce. Oto kilka najważniejszych cech stylu minimalistycznego.

Barwy

bedside-1208194_1280

Bazą dla minimalistycznych aranżacji są oszczędne kolory. Dominują tu biele oraz szarości, przełamane np. czarnymi dodatkami. Takie połączenie może wydawać się chłodne i dalekie od wrażenia przytulności, jednak umiejętne zestawienie barw z pewnością przyniesie pozytywny skutek. Kolorystyka w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym powinna stanowić tło dla mebli i dodatków o prostej formie – w ten sposób tworzą one spójną kompozycję, która nie przytłacza wnętrza. Ponadto barwy powinny być jednolite – tekstylia, tapicerowane meble czy tapety nie są zdobione żadnymi wzorami, aby nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu. Dlatego właśnie salon w stylu minimalistycznym czy sypialnia to pomieszczenia, w których można się odprężyć i wyciszyć myśli.

Meble

Elementy wystroju wnętrz w minimalistycznym stylu wyróżniają się prostą formą. Nie mają niepotrzebnych zdobień i wymyślnych rozwiązań. Przykładowo w minimalistycznej kuchni szafki kuchenne pozbawione są frezów, a ich powierzchnia jest gładka. Ponadto uchwyty mają formę zagłębień w górnej części drzwiczek, zamiast klasycznych gałek czy relingów.

Bardzo ważną zasadą w aranżacji pomieszczeń minimalistycznych jest porządek. Nie chodzi tu jedynie o regularne sprzątanie, a raczej o niezaburzanie przejrzystości przestrzeni nadmiarem dodatków. Tak naprawdę dekoracje powinny być ograniczone do minimum i mieć raczej formę użytkową. Np. najlepszą dekoracją salonu będzie prosty stolik kawowy oraz lampka stojąca o prostej formie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *