Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz – co to tak naprawdę znaczy?
Nieskomplikowana forma mebli, prostota dodatków i ograniczenie domowych sprzętów do niezbędnego minimum – to najważniejsze wyznaczniki stylu minimalistycznego. Pomieszczenia uradzone w tej stylistyce wyróżniają się ponadto funkcjonalnością i przejrzystością, dlatego jeśli chcesz aby w twoim domu zapanował elegancki porządek i spokój, styl minimalistyczny będzie znakomitym rozwiązaniem.
Styl minimalistyczny jest obecnie jednym z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Obok stylu skandynawskiego, czy rustykalnego, możemy go najczęściej oglądać w polskich mieszkaniach. Co więcej minimalistyczne trendy przenikają również do innych stylów – przykładowo szwedzka odmiana stylu skandynawskiego to nic innego, jak surowy minimalizm w cieplejszej kolorystyce. Oto kilka najważniejszych cech stylu minimalistycznego.
Barwy
Bazą dla minimalistycznych aranżacji są oszczędne kolory. Dominują tu biele oraz szarości, przełamane np. czarnymi dodatkami. Takie połączenie może wydawać się chłodne i dalekie od wrażenia przytulności, jednak umiejętne zestawienie barw z pewnością przyniesie pozytywny skutek. Kolorystyka w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym powinna stanowić tło dla mebli i dodatków o prostej formie – w ten sposób tworzą one spójną kompozycję, która nie przytłacza wnętrza. Ponadto barwy powinny być jednolite – tekstylia, tapicerowane meble czy tapety nie są zdobione żadnymi wzorami, aby nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu. Dlatego właśnie salon w stylu minimalistycznym czy sypialnia to pomieszczenia, w których można się odprężyć i wyciszyć myśli.
Meble
Elementy wystroju wnętrz w minimalistycznym stylu wyróżniają się prostą formą. Nie mają niepotrzebnych zdobień i wymyślnych rozwiązań. Przykładowo w minimalistycznej kuchni szafki kuchenne pozbawione są frezów, a ich powierzchnia jest gładka. Ponadto uchwyty mają formę zagłębień w górnej części drzwiczek, zamiast klasycznych gałek czy relingów.
Bardzo ważną zasadą w aranżacji pomieszczeń minimalistycznych jest porządek. Nie chodzi tu jedynie o regularne sprzątanie, a raczej o niezaburzanie przejrzystości przestrzeni nadmiarem dodatków. Tak naprawdę dekoracje powinny być ograniczone do minimum i mieć raczej formę użytkową. Np. najlepszą dekoracją salonu będzie prosty stolik kawowy oraz lampka stojąca o prostej formie.