Oświetlenie wokół domu czyli jakie lampy na zewnątrz

Posted by on 23 marca 2014 | 0 comments

Oświetlenie wokół domu czyli jakie lampy na zewnątrz

Co prawda powiedzenie prawi, że najciemniej pod latarnią, ale w przypadku oświetlenia otoczenia twojego domu nie możemy się do niego przychylić. Na co powinieneś zwracać uwagę planując iluminację swojej siedziby – o tym dzisiejszy poradnik.

Dobór świateł

Zanim zajmiemy się poszczególnymi częściami domu i obejścia, chwila poświęcona samym lampom. Ponieważ będą one niewątpliwie narażone na czynniki atmosferyczne, musisz zadbać by posiadały odpowiednie oprawy. Te oznaczane są współczynnikiem IP (Index of Protection), który w dwóch cyfrach podaje wytrzymałość na brud i wodę. Zaopatrz się w lampy o IP co najmniej 55 (odporne na pył i deszcz). W przypadku gdy mają działać pod wodą, potrzebujesz współczynniku na poziomie 67 lub 68.

Brama

Pierwsza wyznacznik twojej posesji powinien być oświetlony, w szczególności jeśli znajduje się przy nim domofon lub dzwonek. Dlatego warto zainwestować w lampkę przy samym wejściu, może być niewielka. Jeśli mieszkasz przy nieruchliwej ulicy, zalecamy znaleźć model z czujnikiem ruchu. Bramka i brama wjazdowa musi być dobrze oświetlona, na tyle by zobaczyć kto przy niej stoi i można było ją swobodnie otworzyć. Jeśli rozchyla się automatycznie, możesz zaopatrzyć je w migające światło, które będzie sygnalizowało kiedy skończy się domykać.

lampy-w-ogrodzie1

Droga do domu

Czy wiedzie przez ogród, czy może przez trawnik, musisz zadbać by goście wyraźnie widzieli ścieżkę, zwłaszcza jeśli składa się z nierównych płyt lub są na niej pęknięcia. Niedrogim rozwiązaniem są lampki solarne, korzystające z akumulowanej w ciągu energii słonecznej. Co prawda nie dają silnego i mocnego światła, ale do oznaczenia ścieżki wystarczą, na dodatek oszczędzasz na instalacji. Jeśli chcesz wyraźniej oznaczyć drogę, lub jej odległość jest relatywnie krótka, możesz skorzystać z lampek LED. Nie dobieraj zbyt mocnych świateł – nie chcesz oślepić korzystających ze ścieżek. Koniecznie wyciągnij z mroku schody, najlepiej umieszczając przynajmniej jedną lampę przy ich podstawie.

Taras

Na ciepłe wieczory może stać się twoja nową jadalnią, pod warunkiem że skierujesz przynajmniej jedno mocniejsze światło na stół. Oprócz tego źródła, przyda ci się także rozstawione w rogach oświetlenie szczegółowe, które doda uroku tej przestrzeni. Powinny być na tyle wyraźne, by wydobyć z mroku taras bez światła głównego.

Ganek

Najlepiej jeśli światło na progu twojego domu będzie się świecił tylko wtedy gdy jest to potrzebne – dlatego warto zainwestować w czujnik ruchu. Dobierz czas działania do potrzeb, pamiętaj żeby czujnik nie był zasłonięty przez inne elementy, na przykład daszek nad wejściem. Możesz także wybrać lampy automatycznie włączające się po zmierzchu. Stosując te rozwiązania, zaoszczędzisz energię. Oprócz oświetlenia z góry, musisz także zadbać o wyraźne zaznaczenie schodów, do tych celów możesz użyć taśmy LED o słabszej mocy.

 wyraźne widoczny dom

Drzwi wejściowe

Punktowe oświetlenie drzwi powinieneś zaplanować na etapie projektu, najlepiej jeśli będzie to zabudowana lampa. Oprócz tego możesz postarać się wybić elementy wystroju, takie jak gzymsy, zdobienia czy kwiaty. Nie zapomnij o podświetlonym dzwonku.

Fasady

Jeśli chcesz by twój dom był widoczny dla wszystkich, możesz skierować na neigo silne światła. Pamiętaj by nie świeciły w okna, oślepiając domowników. Poza tym wyodrębnią wszystkie niedbałości i niedoskonałości pokrycia ścian.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *