Wpływ kolorów w pomieszczeniach na nasze samopoczucie

Posted by on 1 kwietnia 2014 | 0 comments

Wpływ kolorów w pomieszczeniach na nasze samopoczucie

Wielu z nas nie ma pojęcia o tym jak kolory, które nas otaczają wpływają na nasze samopoczucie. Często przy wyborze koloru ścian kierujemy się swoim gustem, a powinniśmy wziąć pod uwagę to, jak dany kolor może wpłynąć na nasz nastrój, myśli, czy przyniesie nam energię, czy też zniechęci nas do działania. Poniżej przedstawiamy, jak różne kolory mogą na nas oddziaływać.

 

Kolor żółty – symbolizuje radość, energię. Jest idealny do pomieszczeń, w których nie spędzamy zbyt dużo czasu (np. kuchnia, łazienka, jadalnia) gdyż może negatywnie działać na osoby nadpobudliwe. W pokojach żółtych częściej popadamy w złość jak i męczą nam się oczy, toteż dobrze jest połączyć energiczny kolor żółty z innym, spokojniejszym kolorem.

 

Kolor pomarańczowy – wpływa na nas orzeźwiająco, dodaje nam sił, pozytywnych myśli i pomaga optymistycznie nastawić nas do życia. Odpowiedni do pomieszczeń, w których aktywnie spędzamy czas, jednak nie nadaje się do sypialni, gdzie powinniśmy odpoczywać. Zaleca się stosowanie pomarańczowych dodatków, które ożywią nasz pokój.

 

Kolor czerwony – jest to kolor, który najbardziej wpływa na naszą psychikę. Pobudza silne emocje, zarówno może być to pożądanie, pasja czy gniew. Kolor ten może niekorzystnie na nas wpłynąć, rozdrażnić nas. Dlatego nie należy malować pomieszczeń, w których odpoczywamy, odcieniem krwisto czerwonym, lepiej zastosować inne odcienie tej barwy lub dodatki w jej kolorze.

 

Kolor zielony – jest to kolor, który działa na nas bardzo dobrze, dlatego jest idealny do każdego pomieszczenia. Działa na nas relaksująco, uspokaja, łagodzi stres, pozwala na wyciszenie i oderwanie się od rzeczywistości. Jednak dobrze jest połączyć ten kolor z innym, bardziej energicznym, gdyż stonowana zieleń może wpływać na nas zbyt nużąco.

 

Kolor niebieski – również działa na nas relaksująco, odpręża nas. Jednak istnieje wiele odcieni niebieskiego, chłodny odcień może spowodować obniżenie ciśnienia, zaś granat ma charakter dyscyplinujący, będziemy przy nim ciągle skupieni, toteż może oddziaływać na nas przygnębiająco (więcej w tym miejscu).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *