Jak czyścić rolety wewnętrzne?

Posted by on 30 lipca 2016 | 0 comments

Jak czyścić rolety wewnętrzne?

Rolety wewnętrzne to elegancki i funkcjonalny system zasłaniający okno. Zapewniają nie tylko poczucie prywatności, ale również urozmaicają stylizację wnętrza. Aby rolety w naszym mieszkaniu prezentowały się znakomicie przez długi czas, musimy regularnie je czyścić. Dzięki temu tkanina będzie wyglądać doskonale, a pomieszczenie, w którym wisi będzie schludne.

Nawet osobom najbardziej dbającym o porządek czasem zdarza się dać plamę. Zabrudzenia w naszych domach pojawiają się na skutek codziennego użytkowania przedmiotów oraz sprzętów, dlatego chcąc czy nie chcąc, co jakiś czas musimy zabrać się za prace porządkowe. Nie powinny one omijać również rolet. Oto kilka porad, jak skutecznie poradzić sobie z czyszczeniem rolet.

Walka z kurzem

Zanim przystąpimy do usuwania plam oraz zacieków musimy usunąć z rolet warstwę kurzu. Gdybyśmy czyścili zakurzona tkaninę uzyskalibyśmy zupełnie odwrotny efekt – kurz roztarłby się na materiale, powodując dodatkowe zabrudzenia. Roletę możemy odkurzyć za pomocą specjalnej ściereczki wykonanej z mikrofibry, która dobrze zbierze drobinki kurzu. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie odkurzacza – niektóre modele posiadają funkcję regulacji mocy i np. tryb odkurzania firan oraz rolet. W takim przypadku jeszcze dokładniej usuniemy cały kurz.

Usuwamy plamy

Do usunięcia różnego rodzaju plam oraz zacieków na początek najlepiej użyć wilgotnej ściereczki. Jeśli zabrudzenie nie zejdzie po takim zabiegu należy użyć delikatnego środka czyszczącego – może to być mydło lub płyn do mycia naczyń. Taki zabieg najlepiej najpierw wypróbować w niewidocznym miejscy, dzięki czemu przekonamy się, czy nie odbarwimy tkaniny.

Uwaga na pranie i prasowanie

Klasycznych olet nie możemy pac w pralce. To pozornie najprostsze rozwiązanie doprowadziło by nieuchronnie do uszkodzenia tkaniny. Sztuczny materiał mógłby stracić barwę, odkształcić się oaz postrzępić. Podobnie w wielu przypadkach zabronione jest również pracowanie. Materiał rolety może być zabezpieczony warstwami różnych środków np. chroniących przed wilgocią. W takim przypadku moglibyśmy uszkodzić nie tylko roletę, ale również żelazko. Z powodzeniem możemy jednak prać np. rolety rzymskie, które wykonane są z naturalnego materiału.

Wiele ciekawych informacji na temat rolet wewnętrznych znajdziemy tu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *