Zalety abażurów

Posted by on 2 lutego 2016 | 0 comments

lampa do czytaniaLampy stanowią nieodzowne elementy wykończeniowe naszych wnętrz. Montujemy je na suficie i ścianach bądź ustawiamy na podłodze i meblach. Za ich urok w dużej mierze odpowiadają stanowiące ich cześć abażury. Dlaczego warto je stosować?

Abażur jest formą osłony, dzięki której światło emitowane przez żarówkę zostaje stłumione i nie razi nas w oczy. Jednocześnie zasłania także samą żarówkę i elementy oprawy oświetleniowej, które nie prezentują zbyt okazale. Abażur jest więc produktem funkcjonalnym, zapewniającym nam możliwość komfortowego przebywania w rozświetlanych sztucznym światłem pomieszczeniach. Równie ważną jego zaletą jest jego dekoracyjny charakter.

Abażury produkowane są z różnych materiałów – mogą to być zarówno tkaniny, papier, jak i tworzywa sztuczne. Nadaje się im różne formy – od ściętych stożków, przez kule, kwadraty, prostokąty po walce. Różnorodność dotyczy także stylistyki, wzornictwa oraz kolorystyki, w jakiej utrzymane są klosze. Możemy zaopatrzyć się w modele jednobarwne, zupełnie proste i gładkie oraz pofałdowane, wielokolorowe, zdobione kokardami, wstążkami, sznurkami, kryształkami bądź wzorami kwiatów, groszków, ornamentów czy kratki. Abażury mogą być też utrzymane w stylu nowoczesnym i minimalistycznym, glamour, retro czy klasycznym – wybór jest w tym zakresie bardzo duży. Na uwagę zasługują również klosze ażurowe – światło sączące się przez wykonane w nich otwory tworzy na ścianach lub suficie niesamowite efekty świetlne.

Abażury mogą stanowić zarówno elementy lamp wiszących, jak i stojących – podłogowych oraz stołowych. Z tego powodu posiadają także różne wymiary, które umożliwiają dopasowanie ich do konkretnego typu posiadanego przez nas oświetlenia. Możliwość ich wymiany sprawia natomiast, że szybko, łatwo i niskim kosztem zmienimy charakter naszej lampy, gdy dotychczasowy jej wizerunek nam się znudzi lub nie będzie pasował do nowej aranżacji wnętrza.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *