Jak oświetlić ogród?

Posted by on 6 listopada 2015 | 0 comments

wyraźne widoczny domLampy, nie tylko ogrodowe, ale też stosowane wewnątrz pomieszczeń, mają dwa zadania – zapewniać odpowiednią ilość światła oraz uatrakcyjniać wnętrze. W ogrodzie kwestia atrakcyjności jest szczególnie ważna, ponieważ jest on dostępny dla oczu przechodniów i sąsiadów, więc zwykle staramy się, aby lampy ogrodowe dawały magiczną atmosferę nie tylko nam, ale i innym.

Dobrze dobrane oświetlenie sprzyja dłuższemu przebywaniu w ogrodzie. Nie tylko dlatego, że lepiej widzimy teren, ale też z powodu przyjemności patrzenia na niezwykłe światło lamp. Czasem samo oświetlenie może nam zastąpić inne elementy dekoracyjne ogrodu. Gdy lampy są bardzo efektowne, nie trzeba już ogromu nietypowej roślinność, bądź mebli.

Ważnym jest, abyśmy zadali sobie ważne pytanie – jaki charakter ma mieć nasz ogród. Jeżeli często organizujemy ogniska, grille lub inne imprezy, musimy postarać się o jasne, wyraźne światło. Natomiast jeśli pragniemy wieczorem usiąść na huśtawce z lampką wina i delektować się romantyczną scenerią, wówczas wystarczy nam delikatne, ledwo dostrzegalne światło.

Większość osób ma w ogrodzie lampy solarne, tuż przy samej ziemi. Służą one głównie do oświetlania ścieżki lub podjazdu, ewentualnie do zaznaczania granicy terenu. Takich lamp jest bez liku, więc można śmiało pozwolić sobie na ciekawą, niepowtarzalną aranżację. Inne lampy są potrzebne do rozświetlenia miejsca wypoczynkowego, tj. mebli ogrodowych, takich jak stół, krzesła, ławki i tu zdecydowanie jest potrzebne światło mocniejsze. Również wejście na posesję i do samego domu również powinno mieć dobre, mocne światło, aby po prostu nie zrobić sobie krzywdy i chociażby po to, by łatwo trafić kluczem do zamka.

Reasumując – wybór lamp zależy od osobistych preferencji. Każdy sam najlepiej wie, w jakim stylu chciałby mieć urządzony ogród oraz jak wyobraża sobie spędzać czas w ogrodzie. Inne potrzeby ma się latem, a inne zimą, ale najrozsądniej byłoby dobrać oświetlenie, które będzie dla nas korzystne przez cały rok.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *