Lampa stojące – rodzaje i pomysły

Posted by on 20 kwietnia 2014 | 0 comments

Lampa stojące – rodzaje i pomysły

Jeśli chcemy dowolnie kształtować światło w naszym mieszkaniu, ciężko znaleźć bardziej skuteczny i użyteczny sposób od wolnostojącej lampy. Jednocześnie mamy możliwość dodania wnętrzu sporo uroku i elegancji, dlatego warto zapoznać się z kwestiami istotnymi przy wyborze tego elementu wyposażenia.

Miejsce

Wszechstronność lamp opiera się na możliwości wstawienia ich w dowolne miejsce domu, jednak najlepiej sprawdzają się w przestrzennych pomieszczeniach, takich jak salon czy jadalnia. Tam właśnie roztaczane przez nie światło obejmie więcej przestrzeni, jednocześnie będziemy mogli jej się lepiej przyjrzeć. Jeśli korzystamy z niej jako światła zapasowego, może stanąć w pobliżu stołu, tak by oświetlała blat i stojącą na nim zastawę. Jeśli służy nam jako pomoc w czytaniu, postawmy ją w pobliżu fotela lub kanapy. Niektórzy korzystają z niej jako światła dodatkowego przy łóżku, pamiętajmy by nie stało tak blisko by grozić nam potknięciem po wyłączeniu. Najlepiej, jeśli włącznik będzie w zasięgu ręki i dostępny leżąc w łóżku.

Pamiętajmy by lamp nie stawiać blisko mebli i zasłon. Zwłaszcza te metalowe potrafią solidnie się rozgrzać, przypalając wrażliwsze materiały. Jeśli w domu przebywają małoletnie dzieci, lepiej by żarówki znajdowały się poza ich zasięgiem, a sama konstrukcja była na tyle solidna by małe rączki nie mogły jej przewrócić. Jeśli taka nie jest, ustawmy lampę poza ich zasięgiem. Największa zaleta? Jeśli nie pasuje nam umiejscowienie światła, zawsze możemy je przestawić.

Strona techniczna

Jeśli chcemy by lampa służyła nam przez długie lata, wybierzmy żarówkę energooszczędną. Włącznik światła powinien znaleźć się w możliwie dostępnym miejscu, lepiej jeśli nie będzie na kablu ukrytym pod kanapą. Najbardziej klasycznym i niestety najszybciej się psującym rozwiązaniem jest włącznik uruchamiany za pomocą sznurka, który ma tendencje do zrywania się.

lampa stojąca

Niektóre lampy mają więcej niż jedną żarówkę, warto sprawdzić czy są połączone liniowo, czy też przy przepaleniu jednej reszta nadal działa. Lampa z wyginającym się pałąkiem pozwoli nam skierować światło w dowolny kąt.

Wygląd

Lampa nie tylko przyniesie światło – może też wnieść odrobinę luksusu do naszego domu. Do klasycznych wnętrz najlepiej będą pasować metalowe z abażurem. Do nowocześniejszych wystrojów mamy cały przekrój wyginanych i zaopatrzonych w kolorowe klosze, nie brakuje też wersji przywodzących na myśl sprzęt ze statków kosmicznych. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy w stanie dobrać absolutnie dowolną lampę do naszego wnętrza, ale także możemy za jej pomocą absolutnie złamać panującą w domu atmosferę, dlatego wybierajmy uważnie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *