Lampy z (p)otworami, czyli o blaskach i cieniach słów kilka

Posted by on 7 marca 2014 | 0 comments

Lampy z (p)otworami, czyli o blaskach i cieniach słów kilka

Światło może służyć jako element wystroju – to już wiemy. Podkreśla elementy, nadaje tonu i temperatury pomieszczeniu, zaokrągla lub wyostrza krawędzie. Ale każda moneta ma swój rewers, więc dzisiaj udamy się na mroczną stronę lamp. Oto kilka pomysłów na kreatywne wykorzystanie cienia.

Z zasady nie chcemy by w domu panowała ciemność, po to właśnie gęsto rozsiewamy po nim źródła światła. Ale przecież tam gdzie jest jasność, będzie też i mrok. Warto więc zastanowić się jak nad nim zapanować.

Pokój dziecięcy

Pierwsze miejsce gdzie się udamy to królestwo wyobraźni, gdzie nawet ciemny kształt jest czymś więcej niż tylko przeszkodą dla światła. Jako dzieci uwielbialiśmy rzucać różne kształty na zasłony, ale nasze pociechy nie muszą ograniczać się do prymitywnych „zajączków” i „ptaków”. Za pomocą płachty, mocniejszej lampy punktowej i kilku wyciętych szablonów na patyku jesteś w stanie wyczarować prawdziwy teatrzyk cieni, w którym historie nabiorą niezwykłej oprawy. To nie koniec – na rynku są dostępne gotowe klosze na lampy, także w wersji obrotowej. Rzucają one tajemnicze i piękne kształty na ściany pokoju. Możesz także spróbować zrobić je samemu, dostarczając Twojemu dziecko wyboru w jakim to świecie przyjdzie mu zasypiać. Fantastyczne cienie na ścianach pomogą mu zasnąć i przełamią strach przed ciemnością. I czyhającymi w niej potworami.

 kształty cieni

Wystrój

Dla niewierzących już w wilkołaki, wampiry i strzygi brak światła powinien stać się kolejnym narzędziem w przyborniku wystroju. Pomogą Ci w tym klosze na lampy, które można zaopatrzyć w nieprzepuszczające światła nakładki. W ten sposób możesz rzucić niewielki napis na ścianę za lampą, pamiętaj aby najpierw wymierzyć gdzie będzie padać światło przed zamontowaniem napisu czy wzoru. Pomyśl także nad całościową okleiną, na przykład wykorzystując strony książek, mapy czy gazety. Oczywiście nie namawiamy Cię do niszczenia książek, ale jeśli posiadasz egzemplarz który absolutnie nikomu się nie przyda, możesz użyć go do rozsiana w czytelni atmosfery czytelnictwa.

Jeśli zaliczasz się do tych ambitniejszych, weź w ręce nożyczki. Wcześniej zaplanuj dokładnie swoją wycinankę, nanosząc wzór na klosz, po czym ostrożnie przytnij dokładnie i ostrożnie. W ten sposób światło wydostające się z lampy będzie miało nieregularną naturę. Nie usuń za dużo bo odsłonisz w ten sposób żarówkę. Najbardziej ambitni mogą podjąć się konstrukcji rzucającej cienie drewnianej lampy, choć będzie wymagało to choćby podstawowej wiedzy z zakresu obróbki drewna. Przepisy na takowe znajdziesz w Internecie.

 pomysł na użycie cienia

Gotowe rozwiązania

Na rynku nie brakuje lamp i kloszy które swoim niecodziennym kształtem wpływają na rozpraszanie się światła po pomieszczeniu. Pamiętaj że dotyczy to nie tylko ścian, wzorzyste klosze na sufit zaproponowała pracownia projektowa Sha-do. Ich pomysły tworzą mozaikę wzorów na suficie i są bardzo skomplikowane, ale w prostszej wersji jesteś w stanie dokonać czegoś podobnego. Będziesz jednak potrzebował nieprzepuszczającego materiału i precyzyjnego narzędzia do wykroju. W ten sposób na suficie mogą znaleźć się nie tylko wzory, ale także obrazki a nawet słowa.

Zachęcamy Cię byś przy zakupie lampy zwracał nie tylko uwagę jak świeci, ale także jak nie świeci, a na pewno wpadnie ci do głowy dobry pomysł na estetyczne rozwiązanie do domu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *